TGM TREND KARADENİZ BASININDA

KİRA GELİR VERGİSİ ARTIŞI KİRALARA YANSIYACAK

 

Torba Yasanın 2017 kira gelirlerini de kapsayacak şekilde kanunlaşmasıyla beraber gözler yeniden  kira bedellerine çevrildi.

Özellikle götürü usulden kira gelir vergisi ödeyecek olanların (masraf beyan etmemeleri nedeniyle) %10’a varan oranda artan bir vergi ile karşılaşacaklarını belirten TGM TREND Gayrimenkul & Yatırım Genel Müdürü Hakan ERİLKUN bunun kira bedellerinin aynı oranda yükselmesine neden olacağını söyledi. ERİLKUN, yasadaki değişikliği şu sözlerle açıkladı: Gerek götürü gerekse gerçek usulde vergiden muaf olan 3900 TL’lik tutar toplam gelirden düşüldükten sonra kalan bedelin %25’i alınıyor ve çıkan rakam bu bedelden düşülüyordu. İşte bu oran yeni yasa ile %25’ten %15’e çekildi. Bu da kira gelir vergilerinde ortalama %10’luk bir artışa neden oldu. Bu durumda örneğin 15000 TL yıllık kira geliri elde eden mükellefin önceden 1248 TL olan vergisini yaklaşık 1450 TL’ye çıkarmaktadır.’

Bu artışın özellikle merkezi bölgelerde kira artışına neden olacağını belirten TGM TREND Gayrimenkul & Yatırım Genel Müdürü Hakan ERİLKUN şunları söyledi: Mal sahipleri, enflasyonla eriyen kira gelirinden vergi eksilmesini önlemek amacıyla bu yüklü artışı kiraya zam şeklinde yansıtacaktır. Yasal değişikliğin 2017 kira gelirlerini de kapsayacak şekilde düzenlenmesi 2018’in Mart ayında verilecek beyanname ve ödenecek ilk taksit döneminde sektörü dalgalandıracak, kira bedellerinin önlenemez yükselişi söz konusu olacaktır’.

TGM Trend Gayrimenkul Hakkında: İnşaat, otomotiv ve sigorta sektörü ile interaktif medya alanlarında yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren Konya merkezli Aydın Holding tarafından kurulan ve ‘Gayrimenkul Çözüm Merkezi’ konseptiyle hizmet veren ilk ve tek franchise zinciridir. TGM Trend Gayrimenkul İstanbul Ümraniye Şerifali, İstanbul Ataşehir, İstanbul Arnavutköy- Hadımköy, İstanbul Kartal, İstanbul Kayaşehir Bulvar, İstanbul Altunizade, İstanbul Kozyatağı, İstanbul Başakşehir Medikule, İstanbul Beykoz Kavacık, İzmir Karşıyaka, Konya Selçuklu, Eskişehir, Mardin, Bursa İnegöl, Afyonkarahisar, Trabzon, Ordu ve Kıbrıs Girne bölgelerinde olmak üzere toplam 18 bayisi bulunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir