KAĞITHANE

Kağıthane ve Cenderne bölgesindeki gayrimenkul sektörünün genel durumu hakkında geniş  bir değerlendirme yapmanız mümkün mü? Kağıthane bölgesi İstanbul Anadolu Yakası’nda Fikirtepe’de görülen inanılmaz gelişim ve değişimin Avrupa Yakası’ndaki sembolüdür. Bundan 6-7 yıl öncesine kadar fabrikalar bölgesi olarak bilinen Kağıthane bugün İstanbul Avrupa Yakası’nın en gözde merkezlerinden biri halini aldı. Bunun nedenlerini şöyle sıralamak mümkün:

a-      Kağıthane’de en büyük metrekarede yerler sanayi kuruluşlarına aitti. Lakin sanayi ve üretim tesislerinin şehrin sınır bölgelerine kaymaya başlamasıyla beraber bu bölgedeki üretim tesisleri hem işyerlerini sektörün nabzına kaydırmak hem de ürettiklerinden kat be kat fazlasını toprağa yapılan yatırımla kazanmak amacıyla Kağıthane’deki yerlerini kat karşılığı şeklinde inşaat firmalarına verdiler. İşte bu nedenle bölgede A plus nitelikli firmalar fabrikaların yerine lüks konutlar inşa etmeye başladı.

b-     Kağıthane’nin konut kesimi küçük parsellerden oluşmakta idi. Bu hızlı lüks konut üretiminin başlamasıyla ve Kentsel Dönüşüm rüzgarıyla beraber Kağıthane’deki küçük ve orta ölçekli firmalar küçük parsel sahipleri ile görüşüp parselleri birleştirme yoluyla yeni inşaatlar yapmaya başladılar.

c-      Bu iki gelişme bölgede ticari proje açığını oluşturdu. İşte bu nedenle A Plus nitelikte firmalar merkez yolu üzerinde ofis projeleri inşa etmeye başladılar.

d-     Tüm bu gelişmelerle şehrin en modern kalbi halini alan Kağıthane bugün yeniden gündemde. Çünki Üçüncü Havalimanına Mecidiyeköy’den bağlanacak olan metro Kağıthane – Cendere’den geçecek. Bu nedenle Kağıthane’nin en kıymetli noktası Cendere bölgesidir.

e-      Elbetteki gerek Mecidiyeköy, Okmeydanı gibi merkezlere yakınlığı Kağıthane’yi çok kıymetli bir nokta haline getiriyor. İşte bu nedenlerle bugün Kağıthane’de arsa stoğu tamamen sona ermiş durumda.

f-       Ticari projelerde en ok dikkat çeken husus Dap Yapı’nın bir projesi haricinde ofislerin büyük çoğunluğunun satılık değil kiralık olmasıdır. Çünki ticari proje sahipleri bölgenin asıl değerinin inşası devam eden projelerin tamamlanmasıyla oluşacağını bildikleri için teslime kadar ticari projeleri kiralamayı, proje tesliminden sonra satışa çıkarmayı hedefliyorlar.

 

  1. Kağıthane ve Cendere bölgesinde  2014 ve 2016 yılları arasında arsa ve konut fiyatlarını gösterir bir exel tablo göndermeniz mümkün mü? Kağıthane’de 3 değerli nokta bulunuyor. Bunlar Cendere, Hamidiye ve Talat Paşa bölgeleri.

Konut için:

No Bölge 2014 2017 (Site niteliğinde olmayan müstakil binalar için) 2017 (Site nitelikli lüks yapılar için)
1 Cendere 2.500 – 3000 TL. 5.000 TL. – 5.500 TL. 6.500 – 7.000 TL.
2 Hamidiye 2.000 – 2.500 TL. 4.000 TL – 4.500 TL. 5.000 TL. – 6.000 TL.
3 Talat Paşa 2.000 TLT – 2.500 TL. 4.000 TL – 4.500 TL. 5.000 TL. – 6.000 TL.

 

 

  1. Kağıthane hakkında genel bir swot analizi de yapmamanız mümkün mü? Kağıthane hakkında swot analizi yapacak olursak en güçlü ve en zayıf yanlarını şöyle sıralamak mümkün:

En güçlü yanları ; Şehrin kalbindeki değer olması, proje merkezli gelişimi ve ulaşım avantajları. En zayıf yanları mahalle kültürünün bazı bölgelerde yeni siluete zarar verecek boyutta devam etmesi, yapılaşma türünün arsaların sırtlarda yer alması ve engebeli arazi nedeniyle sıkışık inşa edilmesidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir